ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karkonosze powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Zachełmie

Zachełmie

Wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Podgórzyn. 
Zachełmie powstało na początku XVII wieku, zostało założone przez uciekinierów religijnych z Czech, których prześladowania podczas wojny trzydziestoletniej (1624-1657) zmusiły do osiedlenia się na tych obszarach. Początkowo była to wioska drwali, gdzie z czasem rozwijało się rolnictwo i pasterstwo, a na początku XX wieku stała się popularnym miejscem letniskowym. 
Dziś Zachełmie zachęca do spokojnego wypoczynku, jest idealnym miejscem do pieszych wycieczek po wyższych partiach Karkonoszy, są tu też trasy rowerowe i dla narciarstwa biegowego.
Atrakcją jest dom, w którym kiedyś mieszkał Ludomir Różycki, znany kompozytor, przebywał on tu w latach 1947-1953. Przebywał tu też dr.inż. Alfred Wilm - wynalazca lekkiego i wytrzymałego stopu metali (duraluminium), od 1918 roku mieszkał w Zachełmiu, w willi "Berghof". Jego brat, Bernhard Wilm, filozof, dramatopisarz, przyjaźnił się z  Gerhartem Hauptmannem, noblistą z pobliskiego Jagniątkowa. 
Mieszkał tu także Johannes M. Avenarius, malarz, którego pięknie haftowana koszula zainspirowała Bernharda Wilma do opracowania "koszul zachełmiańskich" ("Saalberger Hemden"), modnych w okolicy na początku XX wieku. Był to strój odświętny i kosztowny, który odróżniał mieszkańców Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

Warto zobaczyć:
  • Chaty sudeckie- przysłupowe chaty z dwuspadowymi dachami stoją rozsiane po całej okolicy.
  • Charakterystyczne dla gminy Podgórzyn są XIX i XX - wieczne ośrodki wczasowe i wille z drewnianymi werandami i zdobionymi okapami dachów,
  • Zamek Chojnik.
Blisko stąd do Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Jakuszyc, Karpacza.


Szlaki:
- niebieski Podgórzyn - Jagniątków,
- czarny Podgórzyn - Chojnik,
- zielony Przesieka - Chojnik.

Atrakcje

Rudzianki,


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 20 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.394 sek.