Zachełmie
Wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Podgórzyn.
Zachełmie powstało na początku XVII wieku, zostało założone przez uciekinierów religijnych z Czech, których prześladowania podczas wojny trzydziestoletniej (1624-1657) zmusiły do osiedlenia się na tych obszarach. Początkowo była to wioska drwali, gdzie z czasem rozwijało się rolnictwo i pasterstwo, a na początku XX wieku stała się popularnym miejscem letniskowym.
Dziś Zachełmie zachęca do spokojnego wypoczynku, jest idealnym miejscem do pieszych wycieczek po wyższych partiach Karkonoszy, są tu też trasy rowerowe i dla narciarstwa biegowego.
Atrakcją jest dom, w którym kiedyś mieszkał Ludomir Różycki, znany kompozytor, przebywał on tu w latach 1947-1953. Przebywał tu też dr.inż. Alfred Wilm - wynalazca lekkiego i wytrzymałego stopu metali (duraluminium), od 1918 roku mieszkał w Zachełmiu, w willi "Berghof". Jego brat, Bernhard Wilm, filozof, dramatopisarz, przyjaźnił się z Gerhartem Hauptmannem, noblistą z pobliskiego Jagniątkowa.
Mieszkał tu także Johannes M. Avenarius, malarz, którego pięknie haftowana koszula zainspirowała Bernharda Wilma do opracowania "koszul zachełmiańskich" ("Saalberger Hemden"), modnych w okolicy na początku XX wieku. Był to strój odświętny i kosztowny, który odróżniał mieszkańców Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.
Warto zobaczyć:
- Chaty sudeckie- przysłupowe chaty z dwuspadowymi dachami stoją rozsiane po całej okolicy.
- Charakterystyczne dla gminy Podgórzyn są XIX i XX - wieczne ośrodki wczasowe i wille z drewnianymi werandami i zdobionymi okapami dachów,
- Zamek Chojnik.
Blisko stąd do Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Jakuszyc, Karpacza.