ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karkonosze powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Świeradów Zdrój

POLECAMY: Świeradów Zdrój noclegi - Informacja o noclegach i atrakcjach turystycznych Świeradowie Zdrój i Górach Izerskich.

Świeradów Zdrój

Niewielkie (ok. 3 tys mieszkańców), urocze uzdrowisko położone w Górach Izerskich na płd-zach Polski, na wysokości 450-710 m n.p.m. 


  
                   



Nieprzypadkowo określone jako kraina świętych żab, nazywany jest również perłą uzdrowisk dolnośląskich. Dzięki występującym na tym terenie źródłom wód radoczynnych, złożom borowiny, leczone są tu choroby narządów ruchu, reumatyczne, układu krążenia i kobiece.

Cudowne kąpiele, ciepłe okłady, źródlana woda do picia przyciągają do Świeradowa powtórnie, zarówno kuracjuszy jak i turystów z Polski i zagranicy. Unikalny, podgórski klimat, usytuowanie u zbiegu granicy polsko - czeskiej oraz polsko – niemieckiej, rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna i sportowa to tylko niektóre walory tej miejscowości.

Świeradów Zdrój jako jedno z najstarszych i najpiękniejszych Polskich uzdrowisk oraz Góry Izerskie urzekły już wielu artystów: malarzy, poetów, muzyków czy aktorów. W oazie ciszy i spokoju tworzą, malują, wystawiają swoje prace w miejscowych galeriach, komponują, organizują wieczory poetyckie i festiwale muzyczne.

W mieście odbywa się przez cały rok szereg imprez kulturalnych i sportowych: m.in. Puchar Sudetów w Narciarstwie Alpejskim i Biegowym, Majówka, Święto miasta - Dni Kwitnących Rododendronów, Bike Maraton, Europejskie Spotkania Młodych Muzyków, Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną.

Warto zobaczyć:

Dom Zdrojowy – powstał w miejscu poprzedniego Domu Źródlanego (1781r. ), niemal całkowicie zniszczonego w czasie pożaru po ponad 200 latach swojego istnienia. Obecnie odwiedzający go kuracjusze mogą korzystać nie tylko z pomieszczeń i urządzeń leczniczych, lecz także z salonu tanecznego, muzycznego oraz gier. Niepowtarzalną atmosferę wypoczynku dla kuracjuszy jak i turystów stwarzają:

  • najdłuższa na Dolnym Śląsku, 80 metrowa modrzewiowa Hala Spacerowa
  • źródło wody pitnej przy wejściu głównym do Hali Spacerowej
  • pijalnia wód
  • 46 metrowa wieża zegarowa z galerią widokową
  • muszla koncertowa i sztuczna grota
  • egzotyczna roślinność na terenie uzdrowiska
  • trasy spacerowe w otaczającym budynek Parku Zdrojowym
  • Domek Myśliwski, po drugiej stronie Domu Zdrojowego (wybudowany specjalnie dla dzieci właścicieli Uzdrowiska – rodu Schaffgotschów oraz ich pracowników

Pomnik żaby w Parku Zdrojowym– na długo leżącą żabę przy jednym ze źródeł, nie ulegającą rozkładowi zwrócił uwagę przebywający w Świeradowie fizyk. Rok 1874 okazał się przełomowy, ponieważ to odkrycie potwierdziło, iż istniejące źródła są radoczynne a “wieczna żaba” została do dziś.

Schronisko na “Stogu Izerskim” zabytkowe schronisko powstałe z inicjatywy rodziny Schaffgotschów w 1924 r. oraz dzięki dr Josefowi Siebeltowi ówczesnemu lekarzowi uzdrowiskowemu, który przyczynił się w tamtych latach do rozwoju Świeradowa Zdroju. Położone poniżej szczytu, na wys. 1107 m .n.p.m., wybudowane w charakterystycznym stylu śląsko – łużyckim jest obecnie znakiem rozpoznawczym samego Świeradowa i jednym z ulubionych celów wypraw kuracjuszy. Warto zaznaczyć, iż to tu "cudownie" wyzdrowiał dr Siebelt, podczas pobytu w uzdrowisku. Do schroniska przyciągają turystów piękne widoki na Świeradów Zdrój, Pogórze Izerskie i Grzbiet Kamienicki, które latem najlepiej podziwiać można z otwartego tarasu z drewnianymi ławkami i stolikami. Docierają tam dwie drogi: dużo krótszy, lecz dość stromy szlak (najczęściej uczęszczany) i jego skróty oraz droga asfaltowa, z nieco łagodniejszym podjazdem - w sam raz dla turystyki rowerowej.

Sępia Góra - wznosi sie tuż nad Świeradowem i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Kamienickiego Grzbietu (829 m). Wspinając się od stacji kolejowej w stronę góry wyasfaltowaną, leśną drogą stopniowo ukazuje się cała przepiękna (szczególnie jesienią) panorama Góry Izerskich i Pogórza Izerskiego, Gór Łużyckich, Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Na szczycie, przez który prowadzi niebieski szlak najduje się Biały Kamień. Tajemniczą nazwą określa się grupę granitognejsowych skałek, z których zbudowany jest praktycznie cały szczyt. To drugi obok Izerskiego Stogu punkt widokowy wart wspinaczki.

Czarci Młyn w Czerniawie Zdroju. Podstawowe wyposażenie pochodzi jeszcze z czasów jego budowy (ok. 1890r.). Oryginale maszyny i urządzenia z przełomu XIX –XX w., funkcjonujące do dziś są typowym wyposażeniem młynów gospodarczych, budowanych w systemie amerykańskim. Transport zboża był wtedy całkowicie zmechanizowany. Dziś w “Czarcim Młynie” zmęczony turysta może zasiąść i ogrzać zmarznięte kości przy 100–letnim piecu chlebowym, zjeść wypiekany sposobem naszych pradziadków chleb, a świeżo zmieloną mąkę zabrać ze sobą do domu. Wspomnienia tajemniczej atmosfery “Czarciego Młyna”, pozostaną na długo.

Miejsca równie godne zwiedzenia takie jak m.in. Szklarska Poręba z dwoma wodospadami, Karpacz z kościółkiem Wang, Zamek Czocha w Leśnej, ruiny zamku Gryf w Gryfowie, czeska strona Gór Izerskich (Nové Město pod Smrkem, Jizerka, Frydlant, Horni Tanvald, Hejnice, Lázně Libverda, Tesařov ), Karkonosze czy niewielka w sumie odległość od dużych miast (Wrocław-110 km, Praga 140 km, Berlin - 280 km) znacznie wydłużają liczbę atrakcji wartych zaproponowania przebywającym w Świeradowie turystom.

Linki

 

 



Atrakcje

Kolej gondolowa, Alpaki z Proszówki, Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 Izerska Łąka, Chatka Górzystów, Czarci Młyn, Deptak uzdrowiskowy, Dom przysłupowy, Dom Zdrojowy, Dom Zdrojowy ze źródłem Jan w Czerniawie Zdroju, Fontanna z Żabkami, Góry Izerskie, Grota w Czerniawie Zdroju, Izerski punkt antygrawitacyjny, Izerskie Garby, Jezioro Leśniańskie, Jezioro Złotnickie, Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniawie, Kościół p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, Łazienki Leopolda, Muzeum Myślistwa, Muzeum Zdrojowe, Pijalnia wody radoczynnej, Podświetlana fontanna , Podziemna trasa turystyczna Kopalnia św. Jan w Krobicy, Pogórze Izerskie, Poidełka wody mineralnej, Pomnik Żabki, Rezydencja Marzenie, Schronisko na Stogu Izerskim, Sępia Góra, Single Track, Stóg Izerski, Sztuczna Grota, Wieża widokowa w Mirsku, Willa Szarlotta, Zamek Czocha,


NOCLEGI




Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 16 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.432 sek.