ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karkonosze powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Staniszów

Staniszów

Wieś rycerska, wzmiankowana w 1395 roku, położona w Kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Wzgórz Łomnickich.

Właścicielami Staniszowa byli przedstawiciele młodszej linii rodu von Weida, którego protoplastą był Heinrich der Fromme von Weida. Pałac został zbudowany w latach 1784-1787 z inicjatywy hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss. Jego położenie i przepiękny park krajobrazowy sprawiały, że był jedną z piękniejszych posiadłości w Kotlinie Jeleniogórskiej. Park i lasy zajmowały łącznie 194 ha, na terenie parku znajdowały się sztuczne XIX wieczne ruiny zamku w którym urządzony był pokój myśliwski, sztuczna grota, pustelnia, wiszące skały, rozlegle polany i osie widokowe, które zaskakiwały wspaniałymi otwarciami z jednej strony na pasmo Karkonoszy, a z drugiej na Kotlinę Jeleniogórską. Wszystko to sprawiało, że park był ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców i gości pałacu, jak również licznych gości i turystów przebywających w okolicy. Sam park, pomimo tego że był własnością prywatną cały czas pozostawał otwarty dla gości z zewnątrz.

Staniszów ze względu na położenie i dbałość mieszkańców o otoczenie do końca II wojny światowej uznawany był za najpiękniejszą wioskę w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Na potwierdzenie tej opinii niech posłużą słowa Izabeli Czartoryskiej, która w pierwszej połowie XIX wieku podróżując do Cieplic odwiedziła również Staniszów „ ... a później wybraliśmy się do Staniszowa. Wieś ta stanowi własność hrabiego Reuss, ten sam gust, który podziwialiśmy w Grodnej, znaleźliśmy tutaj. Przyroda tu piękna, położenie zachwycające."

Nic nie zostało zepsute i wszystko, co jest dziełem ręki ludzkiej, zdaje się być dziełem Natury. W ustronnym lesie stoi na skale mała pustelnia; przed nią skała zawieszona niemal w powietrzu, oparta na krawędzi kamienia, który się tam stoczył. Wygląda to nadnaturalnie, gdy się nie wie, jak to zostało zrobione; a to co nam powiedział ogrodnik: skała, która nas wprowadziła w zdumienie, jest ogromna i z dawien dawna oparta na dwóch masywach skalnych. Hrabia Reuss rozkazał usunąć całą ziemię, obecnie skała zawieszona jest w powietrzu, dołem można przejść, usiąść. Pustelnia wykuta w skale budzi zainteresowanie i każdy z przyjemnością przystaje na chwilę w tym ustroniu.

Linki

Atrakcje

Pałac Staniszów, Pałac na Wodzie, Ruiny Zamku Henryka, Staniszów, Witosza, Wzgórza Łomnickie,


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 30 (3) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.409 sek.