Maciejowiec i Pokrzywnik
Pałac Klasycystyczny - w początku 1830 roku rodzina Dolanów zbudowała nieopodal dworu klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem, z kolumnadą rozplanowaną od strony południowej. W pobliżu pałacu na obrzeżu parku zbudowano niewielkie neorenesansowe mauzoleum, poświęcone pamięci córki ostatniego właściciela pałacu.
Park Pałacowy - na terenie tego założenia występują rzadkie i cenne gatunki drzew (59 gatunków), często będące endemitami. Są to m.in.: Choina kanadyjska, cyprysik: Lawsona, groszkowy, nutkajski, dęby: błotny, burgundzki, czerwony Maxima, kasztan jadalny, magnolie, żywotniki, azalie, perukowce. Przedstawicielami krzewów (20 gatunków ) są m.in.: głóg jednoszyjkowy, jaśminowiec wonny, dereń biały, ligustr pospolity. Jest to największe i najbogatsze założenie parkowe w byłym woj. jeleniogórskim.
Dwór renesansowy - wybudowany w latach 1627-32 w miejscu, w którym stał kiedyś Gródek Bobrzan a później wieża rycerska. Obecnie jest to trzyskrzydłowe założenie z kurtynowym murem od strony południowej z podcieniami arkadowymi w skrzydłach wschodnim i północnym. W skrzydle wschodnim, od strony dziedzińca zachował się piękny, renesansowy portal. W tym samym skrzydle, na pierwszym piętrze można zobaczyć fragmenty drewnianego, malowanego stropu. Również w murze kurtynowym umieszczono portal ozdobiony tarczami herbowymi. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi czysty przykład renesansowej architektury, jeden z niewielu na Dolnym Śląsku.
Dziki Wąwóz - jest to malownicza, głęboko wcięta dolina o długości około 2,5 km, utworzona przez działalność erozyjną Maciejowickiego potoku, w granitognejsach izerskich silnie potrzaskanych pęknięciami tektonicznymi. Na zboczach znajdują się liczne skałki a w korycie malownicze blokowisko. Jest to jeden z najciekawszych fragmentów przyrody naszej gminy a sama wyprawa Dzikim Wąwozem mocno przypomina wędrówkę po Karkonoszach dostarczając każdemu turyście mnóstwa niezapomnianych wrażeń.
Szlaki turystyczne - przebiegają trzy szlaki - żółty z Gryfowa do Jeleniej Góry i zielony z Wlenia do Jeleniej Góry oraz zielony odcinek Szlaku Zamków Piastowskich.