Miejsce na reklamę tel. (075) 64 19 919
Znajdź na stronie
Polecamy:
|
Lubomierz Miasteczko, które swoją sławe zawdzięcza Sylwestrowi Chęcińskiemu, który nakręcił tu zdjęcia do kultowych polskich komedii "Sami swoi" i "Nie ma mocnych". Lubomierz nazywany jest "polskim Hollywood", ponieważ kręcono tu filmy aż osiem razy. Każdego roku w sierpniu organizowany jest tutaj Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, który gromadzi znanych aktorów, reżyserów oraz rzesze turystów spragnionych wyśmienitej rozrywki.
W Lubomierzu warto zobaczyć: - Zespół budynków klasztoru sióstr Benedyktynek-składa się z kompleksu zabudowań samego klasztoru oraz kościoła, a także z budynków służebnych stanowiących imponujący i zwarty kompleks budynków.
- Rynek - zachował układ przestrzenny i strukturę swej zabudowy okalała go zrazu drewniana zabudowa.
W rynku dominuje budynek ratusza, którego bryła i wystrój ulegały wielokrotnym przekształceniom. Dziś jest to budynek, nakryty dachem z naczółkami, zwieńczonym sygnaturką, do którego prowadzi wejście zaakcentowane schodami z balustradą.
- Dom Płócienników - z renesansowym układem przestrzennym z sienią przelotową pośrodku i wewnętrzną wiatą, doświetlającą ulokowaną tu klatkę schodową.
- Dom Piekarza - z charakterystycznym godłem zawodu - preclem umieszczonym nad wejściem.
- Kościół św. Anny - pełni rolę kaplicy cmentarnej jest to budynek trzynawowy przysklepiony kolebką z lunetami przebudowany w 1833 roku. Na terenie cmentarza przy kościele znajduje się stylowa klasycyzująca okazała kaplica grobowa stanowiąca cenny zabytek architektury. W kaplicy spoczywa Christian Jakub Salice Contessa (1767-1825) - poeta, propagator idei wolnościowych.
- Kościół św. Krzyża - budowę tego kościoła związana jest z cudownym zdarzeniem - znalezieniem przez córkę burmistrza złotego krzyża. Kościół w źródłach pisanych wzmiankowany jest po raz pierwszy 1666 roku.
- Kościół ewangelicki, plebania i szkoła - Budynek z 1852 roku w stylu neogotyckim ufundowany przez Króla dla 150 ewangelików z Lubomierza i okolic.
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych - Dawne Katolickie Seminarium Nauczycielskie - budynek z 1861/62 w stylu neorenesansowym wybudowany przez królewskiego budowniczego Grina według planów Stainera.
- Szkoła Podstawowa - Dawny katolicki sierociniec ufundowany przez wychowanka fundacji hrabiego von Schlabrendorff w 1864 roku. Budynek oraz wszelkie detale architektoniczne wykonane są w cegle. Budynek jak podają został ozdobą miasta.
- Przedszkole miejskie - Preparenda przy Seminarium Nauczycielskim - Budynek z 1913 roku neobarokowy.
- Obwarowania miejskie - zbudowane na polecenie księcia Bolka I (zachowane fragmenty pochodzą z XV-XVI w.) Tworzyły dwa systemy. Jeden bronił klasztoru a drugi opasywał miasto. Mury dobrze zachowały się wokół klasztoru. W Lubomierzu co krok spotyka się zabytek nie sposób tu wymienić wszystkie. Na uwagę jeszcze zasługują liczne zespoły rzeźbiarskie, kapliczki i figury oraz inne detale architektoniczne, które stwarzają niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.
Atrakcje okolicy:
Pławna:
- Kościół św. Tekli - Pierwszy kościół istniał prawdopodobnie już w roku 1318 bowiem z tego roku pochodzi wzmianka o proboszczu. W późniejszym okresie kościół rozbudowano a najstarsze jego fragmenty znajdują się przy chórze i w północnej części nawy. Prezbiterium powstało na przełomie XV/XVI wieku a wieża wysoka na 45 m powstała w 1680 r. Obecny kształt świątynia uzyskała w latach 1778-1781 W kościele znajduje się szereg wspaniałych zabytków. W głównym ołtarzu drewnianym umieszczono barokowy obraz św. Tekli namalowany przez Bernarda Krauze. Z prawej strony ołtarza znajduje się chrzcielnica składająca się z części barokowej, kamiennej wykonanej w piaskowcu w XVII w. Oraz części drewnianej XIX wiecznej. Prospekt organowy trójdzielny z drewna rzeźbionego w stylu neorenesansowym. Teren kościoła i cmentarza otoczony jest niskim murem, a do budynku plebani przylega małe samborze (brama z niewielkim pomieszczeniem nad wejściem).
- Kalwaria - rozpoczyna się ona w centrum wsi obok kapliczki i prowadzi krętą drogą na szczyt góry kalwaria (322m). W 1993 r. potomek fundatora kalwarii Johannes Hoferichter odnowił drogę krzyżową a w 1994 biskup Tadeusz Rybak i Rudolf Miller ją poświęcili.
- Krzyże pokutne - były trzy krzyże, jeden znajduje się obok głównej drogi do kościoła wykonany jest z piaskowca, a jako narzędzie zbrodni umieszczono na nim wypukły nóż.
- Kapliczki - Największa znajduje się obok gospodarstwa nr 171. Kaplica jest ku czci Trójcy św. Druga kaplica wybudowana w XVIII wieku z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady stoi obok poczekalni dworcowej. Na górze kościelnej jest kaplica św. Barbary wybudowana w 1762 r. przez księdza Józefa Naternusa Kőrnera. Należy jeszcze wspomnieć o pomniku poświęconym 61 mieszkańcom wsi poległym w czasie I Wojny Światowej. Matka Boska z Jezusem ustawiona jest na pięciometrowej kolumnie. W Pławnej nie brakuje atrakcji, może to być odwiedzenie Galerii Pławna 9 Darka Milińskiego, płukanie złota lub szukanie ametystów i agatów na okolicznych polach. Przez Pławną prowadzi turystyczny szlak pieszy oznaczony kolorem żółtym.
Maciejowiec i Pokrzywnik:
- Pałac Klasycystyczny - w początku 1830 roku rodzina Dolanów zbudowała nieopodal dworu klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem, z kolumnadą rozplanowaną od strony południowej. W pobliżu pałacu na obrzeżu parku zbudowano niewielkie neorenesansowe mauzoleum, poświęcone pamięci córki ostatniego właściciela pałacu.
- Park Pałacowy- na terenie tego założenia występują rzadkie i cenne gatunki drzew (59 gatunków), często będące endemitami. Są to m.in.: Choina kanadyjska, cyprysik: Lawsona, groszkowy, nutkajski, dęby: błotny, burgundzki, czerwony Maxima, kasztan jadalny, magnolie, żywotniki, azalie, perukowce. Przedstawicielami krzewów (20 gatunków ) są m.in.: głóg jednoszyjkowy, jaśminowiec wonny, dereń biały, ligustr pospolity. Jest to największe i najbogatsze założenie parkowe w byłym woj. jeleniogórskim.
- Dwór renesansowy - wybudowany w latach 1627-32 w miejscu, w którym stał kiedyś Gródek Bobrzan a później wieża rycerska. Obecnie jest to trzyskrzydłowe założenie z kurtynowym murem od strony południowej z podcieniami arkadowymi w skrzydłach wschodnim i północnym. W skrzydle wschodnim, od strony dziedzińca zachował się piękny, renesansowy portal. W tym samym skrzydle, na pierwszym piętrze można zobaczyć fragmenty drewnianego, malowanego stropu. Również w murze kurtynowym umieszczono portal ozdobiony tarczami herbowymi. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi czysty przykład renesansowej architektury, jeden z niewielu na Dolnym Śląsku.
- Dziki Wąwóz - jest to malownicza, głęboko wcięta dolina o długości około 2,5 km, utworzona przez działalność erozyjną Maciejowickiego potoku, w granitognejsach izerskich silnie potrzaskanych pęknięciami tektonicznymi. Na zboczach znajdują się liczne skałki a w korycie malownicze blokowisko. Jest to jeden z najciekawszych fragmentów przyrody naszej gminy a sama wyprawa Dzikim Wąwozem mocno przypomina wędrówkę po Karkonoszach dostarczając każdemu turyście mnóstwa niezapomnianych wrażeń.
- Szlaki turystyczne - przebiegają trzy szlaki - żółty z Gryfowa do Jeleniej Góry i zielony z Wlenia do Jeleniej Góry oraz zielony odcinek Szlaku Zamków Piastowskich.
Zobacz noclegi w Lubomierzu
Źródło http://www.lubomierz.pl/ według opracowania Jacka Szramowiata
NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.
|
|