Kowary położone są na terenie, gdzie różnica wzniesień wynosi od 400 do 1280 m n.p.m.. Są tu dogodne warunki dla sportów zimowych i wypoczynku w górskiej aurze. Latem stoki znakomicie wykorzystywane są do uprawiania sportów lotniarskich (paraglajty, lotnie i motolotnie).
Dużą popularnością cieszą się szlaki turystyki konnej i rowerowej prowadzące przez Karkonosze i Rudawy Janowickie.
Zwiedzanie Kowar możemy rozpocząć od bardzo starego kościoła, który powstał prawdopodobnie w XIV. Obecny wygląd kościół zyskał dzięki odbudowie w roku 1670. Najstarszą jego częścią jest nawa główna i wieża, na ścianie której znajduje się rzeźba Madonny z XIV w.
Wzdłuż głównej ulicy Kowar ciągną się kamieniczki mieszczańskie z XVIII w. oraz ratusz wybudowany w stylu klasycystycznym w roku 1788. Przy drodze do Wojkowa znajduje się pałac Radociny, nazywany też Nowym Dworem z otaczającym go parkiem. W części północnej u stóp wzgórza Ciszyca (463 m) znajduje się klasycystyczny pałacyk nazywany "Radziwiłówką" ze względu na to, że był on w pewnym czasie letnią rezydencją Namiestnika Księstwa Poznańskiego Antoniego Radziwiłła.
Dom Kata, Dom Tradycji Miasta Kowary, Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, Kowarska Skała, Kowarska starówka, Kowarskie Kopalnie, Kowary , Nowy Dwór, Pałac Ciszyca, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Przełęcz Kowarska, Przełęcz Okraj, Radziwiłłówka, Schronisko PTTK “Na przełęczy Okraj”, Skalnik, Skalny Stół, Sztolnie Kowary, Uroczysko, GALERIA