ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karkonosze powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Kopaniec

Kopaniec

Malownicza wieś położona na północnym stoku Grzbietu Kamienickiego w Górach Izerskich.

Na terenie Kopańca, jak i pobliskich wsi, w lasach i na polach ciągną się kilometry kamiennych wałów nieznanego wieku i pochodzenia. Leżą one w większości na szczycie i zboczach Grzbietu Kamienickiego, stanowiącego niższe pasmo Gór Izerskich. Wały te mają grubość około kilku metrów i wysokość od 1,5 do 5 metrów.

Obecnie możemy spotkać tu wiele pięknych zwierząt, takich jak: jelenie, sarny, lisy, zające, wiewiórki czy dziki. Żyją tu również, zaliczane do drobnych ssaków, ryjówki, norniki i nornice rude. Do zamieszkujących okolice Kopańca ptaków możemy zaliczyć płochacza halnego, siwarnika, siewkę górską, mornela, kopciuszka, orzechówkę, pluszcza, drozda obrożnego, krzyżodzioba świerkowego, a także różne, często rzadkie, rodzaje dzięcioła. W strumykach i stawach żyją pospolite bezkręgowce, płazy i gady.

W Kopańcu dominującym składnikiem krajobrazu są lasy. Dominuje tu bór kwaśny czarny, który tworzą, rosnące na kwaśnym podłożu, świerki. Ta dominacja drzew iglastych spowodowana została działalnością gospodarczą w XIX wieku, kiedy to zastąpiono lasy liściaste (buk, jawor) - iglastymi(świerk). W runie leśnym możemy spotkać fiołka leśnego, lilię złotogłów czy przytulię hercyńską. Na obszarze lasu spotkamy także borówkę czarną, śmiałek pogięty i bażynę czarną. Na terenach bagnistych i nad strumieniem występuje brzoza karpacka, wierzba śląska i tojad czarny. Na licznych łąkach dominuje arcydzięgiel litwor, goryczka trojeściowa, jastrzębiec pomarańczowy i przynętowy, pięciornik złoty, zawilec narcyzowy, wszewłoga górska i gorysz miarz. Kopaniec leży w rejonie utworzonego w 1986 roku Obszaru Chronionego Krajobrazu.


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 19 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.454 sek.