ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karkonosze powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Jelenia Góra

Jelenia Góra

Położona jest w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, przez którą przepływa rzeka Bóbr. Jest to największa aglomeracja regionu, w której krzyżują się drogi międzynarodowe i państwowe. Przeszło 800 lat historii pozostawiło ślad w kształcie urbanistycznym starego miasta, a kolejne wieki zapisały się znanymi zabytkami architektury od gotyku po secesję. Najcenniejszym jest zespół zabudowy starego miasta z kamienicami o charakterystycznych podcieniach otaczającymi ratusz ze wszystkich stron. Jest to duży ewenement na Dolnym Śląsku. Rynek jeleniogórski z barokową zabudową zdobi fontanna z rzeźbą Neptuna - symbolem zamorskiego handlu, jaki prowadziło miasto, eksportując delikatne batysy. Dzięki temu Jelenia Góra mogła szybko dźwignąć się z ruin po zniszczeniach wojny 30-letniej.

Rokrocznie odbywają się tutaj występy teatrów ulicznych oraz imprezy związane z obchodami Września Jeleniogórskiego. Wśród nich Jeleniogórski Jarmark Staroci ściągający kolekcjonerów i zbieraczy w ostatnią niedzielę września. Opodal rynku w najwyższym punkcie starego miasta wznosi się gotycka świątynia pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego. Bazylikowa budowla posiada bogate barokowe wyposażeniem z ołtarzem głównym z 1714 r.- dziełem norweskiego rzeźbiarza Tomasza Weisfeldta. Za kościołem zachował się budynek z renesansowym detalem architektonicznym w postaci obramowań okiennych, w którym mieściła się niegdyś szkoła łacińska. Tej właśnie szkoły dotyczą historyczne wzmianki z XVI w. o pierwszych zorganizowanych wyprawach w Karkonosze i na Śnieżkę.

 Atrakcje

Łysa Góra - Dziwiszów, Muzeum Przyrodnicze, Teatr im. Cypriana Norwida, AQUAPARK Hotel Jan Wojcieszyce, Baszta Bramy Wojanowskiej, Baszta Grodzka, Baszta Zamkowa, Brama Wojanowska, Cerkiew św. Piotra i Pawła, Dolina zamków i pałaców - Kotlina Jeleniogórska, Dwór Czarne, Dziurawy Kamień , Filharmonia Dolnośląska, Fontanna z Neptunem, Góra Szybowcowa, Góry Kaczawskie, Grzybek, Kamieniczki w rynku, Kaplica Św. Anny w Jeleniej Górze, Kąpielisko Miejskie, Kościół pw. Świętego Krzyża, Kościół Św. Erazma i Pankracego , Kościół św. Erazma i Pankracego, Krzyże pokutne w Jeleniej Górze, Lotnisko, loty widokowe, Łysa Góra, Muzeum Karkonoskie, Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, Muzeum Przyrodnicze , Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie, Park Zdrojowy i Park Norweski, Perła Zachodu, Ratusz, Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, Termy Cieplickie, Tor wrotkarski DISCOWROTKI, Wzgórze Kościuszki, Zamek Chojnik, Zdrojowy Teatr Animacji, Żabka,


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 28 (2) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.441 sek.