Gryfów ŚląskiTysiącletnia miejscowość, położona w zachodniej części Dolnego Śląska, w niewielkiej odległości od granicy polsko-czeskiej (ok. 15 km) i polsko niemieckiej (ok. 35 km) zawdzięcza swój rozwój handlowi. Największy wpływ miało nadanie miastu w 1354 r. szeregu przywilejów, m.in.: prawa do organizacji targów, warzenia piwa, wybór burmistrza i radnych, sądownictwa i wypasu bydła nad Olzą. Wielkie szanse jakie stworzyły te przywileje zniweczyło w XVw. morowe powietrze, które zaatakowało mieszkańców grodu oraz wojny husyckie. Podobno w pewnym momencie w Gryfowie pozostało tylko 12 mieszkańców. Kolejne klęski przyszły w ciągu następnych 300 lat. Miasto przeżyło trzy pożary oraz wojnę 30 - letnią. Dopiero w XVII w. podczas pruskiego panowania poprawiła się sytuacja gospodarcza - w mieście zaczęły powstawać liczne manufaktury i przydomowe warsztaty. W 1783 r. kolejny pożar pochłonął blisko 120 kamienic. W XIX w. rozwinął się przemysł jedwabniczy spowodowany wzrostem zainteresowania hodowlą drzew morwowych. W tym czasie poprowadzono również instalację gazową, poprowadzono linię kolejową do Świeradowa Zdroju, Lubania i Lwówka.
Do obecnej chwili pozostał średniowieczny układ gryfowskiego rynku, na którego środku postawiono w 1929 r. "architektoniczny wybryk" - wysmukły ratusz z żelbetonu (poprzedni uległ zniszczeniu na skutek pożaru). Przed ratuszem znajduje się fontanna również z pocz. XX w. oraz kamienna kolumna, wokół której bawią się czterej chłopcy wykonani z brązu. Godne uwagi są również renesansowe kamieniczki w samym rynku, kamieniczki kupieckie przy uliczkach dochodzących do rynku oraz kościół św. Jadwigi. Kościół z XIII w. - wielokrotnie przebudowywany do chwili obecnej zachował dwa warte zainteresowania elementy przeszłości - XVI-wieczne prezbiterium oraz kaplicę grobową Schaffgotschów z XVI w.
Niedaleko Gryfowa znajdują się dwa malownicze sztuczne jeziora Złotnickie i Leśniańskie, nad kórymi warto zwiedzić Zamek Czocha.